Dlaczego Jeziorak?

Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce i ma ponad 30 km długości tak ,że jest gdzie popływać. Ktoś kto chce zaznać ciszy ,spokoju i obcować z naturą powinien tutaj przyjechać. Płynąc od Iławy do Siemian lewy brzeg Jezioraka jest zalesiony i objęty rezerwatem czapli siwej i kormorana. Występuje tam wiele malowniczych zatoczek gdzie obowiązuje strefa ciszy i zakaz używania silników spalinowych. Docierają tam tylko żaglówki, którym wolno cumować. Lasy nad Jeziorakiem są obfite w jagody i grzyby. Najbardziej urokliwym miejscem na Jezioraku jest zatoka Widłągi gdzie na co dzień można spotkać czaple, kormorany i orły. Jezioro posiada wiele innych także urokliwych miejsc np. Zimny Kąt, Lipowy Ostrów, Czaplak itp. Żeglowanie po Jezioraku jest bezpieczne, mielizny są oznakowane i nie ma niespodzianek w postaci podwodnych kamieni czy pali. Na szlaku Jezioraka jest wiele przystani gdzie można zrobić zakupy, dobrze zjeść i posłuchać szant.

Centrum żeglarstwa na Jezioraku jest Iława gdzie znajduje się wiele przystani oferujących dla żeglarzy wiele atrakcji. Organizowane są tu kilka razy w sezonie regaty w tym najsłynniejsze o Błękitną Wstęgę Jezioraka oraz w ostatni weekend lipca festiwal szantowy na , który przyjeżdża czołówka zespołów szantowych z Polski i zagranicy. Drugim co do wielkości ośrodkiem żeglarskim na Jezioraku są Siemiany gdzie co czwartek w Szopie odbywa się koncert zespołu Sztywny Rumpel.

Jeziorak połączony jest Kanałem Elbląskim z Zalewem Wiślanym i Jeziorem Drwęckim. W miejscowości Miłomłyn kanał rozwidla się w prawo na J. Drwęckie w lewo na Zalew Wiślany. Z Jeziora Drwęckiego płynąc przez dwie śluzy dopłyniemy do jeziora Szeląg Duży i Mały. Pomiędzy J. Szeląg Duży i Mały występuje ewenement na skalę światową tj. kanał, który biegnie w tunelu pod wzniesieniem i łączy te dwa jeziora. Płynąc na Zalew po drodze mijamy kilka pięknych jezior między innymi Ruda Woda, Ilińskie z Zieloną Zatoką i Drużno. Na tym odcinku kanału w połowie 19 wieku wybudowano 5 pochylni, które do dzisiejszego dnia działają na zasadzie turbin wodnych.